Hosting to miejsce, gdzie umieszczane są wszystkie pliki, jakie użytkownik/firma chce przekazać na specjalnie ku temu stworzonym serwerze, ze stałym łączem internetowym. Jest to niezwykle istotna kwestia, jeśli ktoś myśli o założeniu własnej strony internetowej.
Hosting- kto się decyduje na rozpoczęcie działalności w sieci?
W Internecie natknąć się można na wiele stron, które proponują założenie hostingu. Są zarówno opcje płatne, jak i darmowe. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji twórcy oraz potrzeb, dla których zostaje stworzony. Najczęściej użytkownicy decydują się na niego, by:
-powołać do życia stronę www
-dedykować stronę www pod SEO (ang. Search Engine Optimization)-czyli pod kątem internetowych wyszukiwarek
-wykreować serwer dla graczy
-stworzyć serwery głosowe
-go dalej odsprzedać
Parametry hostingu-czyli czym się kierować przy jego wyborze?
Wybór odpowiedniego hostingu nie jest zadaniem łatwym. Zanim poświęcimy czas oraz pieniądze, najlepiej dokładnie przyjrzeć się różnym ofertom, zwłaszcza tym płatnym.
Uptime i ewentualne awarie
Awarie zdarzają się wszystkim i to najczęściej w najmniej spodziewanym momencie. Jednakże, gdy planujemy stworzyć własną stronę www, najlepiej byłoby, gdy funkcjonowała nieprzerwanie 24 godziny 7 dni w tygodniu.
Warto zatem sprawdzić, jak często u danego hostingowca, występują awarie. Im wynik jest bliższy 100% skuteczności działania, tym lepiej. Wszystko poniżej 99, 95% powinno być automatycznie odrzucone, ponieważ nie zagwarantuje to sukcesu stronie.
Drugą rzeczą jest szybkość naprawiania ewentualnych awarii, a także kontakt ze sprzedawcą hostingu. Ideałem jest firma, która stale kontaktuje się ze swoimi klientami, a każdy problem rozwiązuje bardzo sprawnie.
Transfer danych,
Każdy twórca chce, by jego strona działała szybko i sprawnie. Nie ma nic bardziej irytującego, niż zawieszające się przełączanie pomiędzy kartami, czy zakładkami. Dla kogoś, kto prowadzi czynną sprzedaż internetową może to nawet skutkować utratą klienta. Zaleca się, dla niewielkich stron, 100 GB.
Nowoczesne zdobycze technologiczne,
Parametry technologiczne to jeden z najważniejszych wyznaczników dobrego hostingu. Nie warto zatem inwestować w przestarzałe, nieaktualizowane wersje. Dlaczego? Bo ryzyko kradzieży danych jest wtedy bardzo duże. Rekomenduje się PHP 7.1 oraz nowsze.
Pojemność przestrzeni dyskowej,
Zazwyczaj każdy z użytkowników, który interesuje się kupnem hostingu, ma swoją wizję strony. Jeśli nie, lepiej całą sprawę dobrze przemyśleć! Od ilości treści, które pragniemy publikować, zależeć będzie bowiem funkcjonowanie strony. Jeśli jesteś osobą, która pragnie zamieszczać dużo treści, zdjęć, albo stworzyć rozbudowaną skrzynkę mailową-wybierz bardzo dużą pojemność dyskową! Za każdym razem sprawdzajmy, czy sprzedający oferuje nieograniczoną ilość miejsca, albo nie ma zakazów, co do ilości plików!
Kopie i certyfikat SSL,
W trakcie awarii zdarza się, że dane zostają bezpowrotnie utracone. Aby temu zapobiec, co jakiś czas, firma hostingowa wykonuje kopie i to automatycznie. Warto zatem dowiedzieć się, przed zakupem, jak często się to odbywa.
Równie istotną kwestią jest darmowy certyfikat SSL- narzędzie zabezpieczające całą witrynę przed kradzieżą danych. Większość płatnych hostingów udostępnia go w pakiecie.
Przenoszenie danych i limity ,
Niestety, zazwyczaj problemy wychodzą na etapie użytkowania hostingu. Aby temu zapobiec, przeczytajmy uważnie, czy w ramach pakietu są jakieś limity (ilość domen, kont, liczba danych), a także czy można migrować dane pomiędzy innymi serwerami.
Cena po dłuższym użytkowaniu,
Istotnym wyznacznikiem jakości, jest również cena. Większość uznanych na rynku firm, gwarantuje użytkownikom darmowy okres próbny. Zazwyczaj naprawdę dobry hosting można już zakupić za ok. 100 zł na rok.